Wprowadzenie » Choroba hemoroidalna
popularnie zwana hemoroidami powstaje na skutek powiększenia splotów żylnych, znajdujących się po wewnętrznej stronie odbytu. Hemoroidy przypominają żylaki. Są częstą przyczyną krwawienia przy oddawaniu stolca. Najczęściej towarzyszy temu uczucie dyskomfortu, krew jest jasnoczerwona, można ją zaobserwowaćna papierze toaletowym lub gdy kapie (czasami może nawet tryskać) z odbytu do muszli.
Kolejnym, jeszcze bardziej nieprzyjemnym objawem jest wypadanie hemoroidów. Podczas defekacji guzki krwawnicze uwypuklają się na zewnątrz kanału odbytu, a po zakończeniu parcia samoistnie powracają na swoje miejsce lub wymagają ręcznego odprowadzenia. W zaawansowanym stadium choroby hemoroidy mogą wypadać samoistnie po prostu przy chodzeniu. W skrajnych przypadkach stale znajdują się poza kanałem odbytu. Istnieją różne rodzaje hemoroidów w zależności od miejsca występowania i stopnia nasilenia bólu.
jest zaparcie, nawet wówczas, gdy pojawia się tylko czasami. Inne znane przyczyny to długotrwałe biegunki, ciąża i poród, pikantne jedzenie, zbyt dużo kawy, uszkodzenie wątroby, podnoszenie ciężkich przedmiotów, alergia pokarmowa. Jeśli dokuczają wam hemoroidy, lekarz przepisze środki zaradczew postaci tabletek, ale można je łączyć z innymi sposobami leczenia, takimi jak zastrzyki (do żył wstrzykuje się środek powodującyzasklepienie ścian żylnych), krioterapia (zamrażanie) i – najczęściej stosowany – zabieg chirurgiczny. Wszystkie te metody muszą być połączone z odpowiednią dietą.Doradzamy zmienić sposób odżywiania i położyć nacisk na regularne wypróżnianie.