Wprowadzenie » Hemoroidy w skrócie
Hemoroidy to nabrzmiałe żyły w odbytnicy i wokół odbytu. Są podobne do żylaków na nogach. Problem z hemoroidami objawia się podrażnieniem, obrzękiem, pieczeniem, swędzeniem i krwawieniem. Hemoroidy powoduje nadmierny nacisk na odbyt. Czasami mogą pęknąć. Hemoroidy występują albo wewnątrz odbytu (wewnętrzne), albo na zewnątrz pod skórą wokół odbytu.
długotrwałe siedzenie, zaparcia, nadmierne parcie przy oddawaniu stolca, długotrwałe parcie, biegunka, ciąża i poród, starzenie się, silny kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów (fitness, podnoszenie ciężarów itp.).
jasnoczerwona krew w stolcu, bolesny obrzęk wokół odbytu, twardy guzek w okolicy odbytu, ropnie, pęknięcia w okolicy odbytu, podrażnienie i swędzenie.
gorące kąpiele, lodowe okłady, spożywanie więcej potraw zawierających błonnik, picie dużo wody – na zmiękczenie stolca. Zazwyczaj hemoroidy nie są niebezpieczne, ale są bardzo nieprzyjemne. Pod wpływem tarcia, nadmiernego czyszczenia albo drapania problem się pogarsza. Hemoroidy w ciąży są powszechne. Ponieważ dziecko naciska na brzuch, żyły hemoroidalne się powiększają. Zazwyczaj w takiej sytuacji hemoroidy są tymczasowe, a po ciąży znikają.